Te lumturit vendosin me shpejte

Një studim i realizuar së fundmi ka treguar se njerëzit e lumtur i marrin shumë më shpejtë vendimet e logjikshme.

Ekspertët pranë Universitetit New Hampshire kanë realizuar një hulumtim për të vërtetuar ‘nëse’ dhe ‘sa’ ndikon disponimi në aftësinë e marrjes së vendimeve.

Drejtuesit e studimit kanë manipuluar me disponimin e participantëve duke iu treguar fotografi të këndshme dhe më pas të pakëndshme.

Derisa kanë shikuar fotografitë në ekran janë shfaqur fjalët: “më pëlqen, nuk më pëlqen, mirë, keq, tërheqëse, jotërheqëse…”, ndërsa pjesëmarrësit në studim është dashur që të tregojnë se çfarë emocioni tregon tek ata fotografia e treguar.

Rezultatet kanë treguar se participantët të cilët kanë qenë në disponim më të mirë janë përgjigjur shumë më shpejtë në krahasim me ata që kanë shikuar fotografi negative.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s