GJINITË LETRARE


Që në kohën kur ekzistonte biblioteka e famshme e Aliksandrisë,është ndier nevoja e klasifikimit të librave,në mënyrë që të dallohej sa më qartë se për cfare flisnin.Veprat letrare klasifikohen në 3 grupe:

Në gjininë epike futen ato vepra,në të cilat autori rrëfen ngjarje.Këto vepra mund të jenë në vargje ose në prozë.Rrëfimi bëhet në vetën e tretë,por edhe në të parën.Të tilla janë:përrallat,legjendat,gojëdhënat,fabulat,poemat,baladat,romani,novela.

Në gjininë lirike futen ato krijime,në të cilat autori nuk rrëfen ngjarjet,por shpreh ndjenjat dhe mendimet e tij.Kryesisht këto janë poezi të shkurtra.Rrëfimi është në vetën e parë.

Në gjininë dramatike përfshihen ato vepra,të cilat shkruhen me qëllim që të vihen në skenë dhe të interpretohen nga aktorët.Autori fshihet pas personazheve vepruese që flasin nëpërmjet dialogut ose monologut.Në gjininë dramatike futen tragjedia dhe komedia.

Advertisements

3 mendime mbi “GJINITË LETRARE

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s