Grimi per nje dukje natyrale dhe te fresket

Grimi pranveror kërkon kujdes të veçantë, ndërsa me këshillat e mëposhtme mund të arrini deri te dukja natyrale pa asnjë gabim.

Biondet
Krijoni sy të nxirë, përdorni maskarë të zezë për lyerjen e qerpikëve në vend që të përdorni një kafe të errët. Të dy linjat miksoni me një shtupë pambuku të pastër. Apliko dy ose tre shtresa për vetullat e rëna. Pluhurin e lehtë rozë ose pjeshkë aplikojeni tek mollëzat e faqeve duke e përhapur derisa të marrë nuancën trëndafili ose pjeshke.
Për sytë dramatik aplikohet krem hije për sy, një nuancë vjollcë metalike, bakri ose kaki (sigurohuni që ngjyra është e përshtatshme për tonin e lëkurës). Për vijën mbi qerpik aplikojmë dy-tre shtresa me laps ngjyrë kafe, të zezë në pjesën e sipërme. Apliko një deri në dy pika shkëlqyes tek kockat e faqeve dhe buzët i lyeni me ngjyrë pjeshke. Vendosni në qendër të buzëve një kontakt të qartë me shkëlqyes.

Brunet
Janë në gjendje të eksperimentojnë me ngjyra të guximshme, të tilla si blu, vjollcë dhe të gjelbër. Për sytë dramatik vijën mbi qerpik lyeni me penel dhe zgjateni pak bishtin që nga lart. Skuqini lehtë me pluhurin rozë mollëzat e faqeve dhe shkëlqejini buzët me shkëlqim buzësh. Përdorni një furçë buzësh për të aplikuar një shtresë prej jargavani të thellë ose të kuq buzësh të tejdukshëm.

Kokëkuqet
Një nuancë e gjelbër ose një hije rreth syrit ngjyrë bakri është e përshtatshme për flokët e kuqe. Mbi qerpikë vendosni një vijë lapsi kafe dhe aplikoni 2-3 shtresa ngjyrë qerpikësh. Përdorni një shkëlqyes buzësh me të njëjtën ngjyrë. Përdorni një xhel transparent vetullash dhe i lyeni me kujdes ato. Aplikoni ton për sytë ngjyrë bakri mbi qepallë.
Vendosni dy shtresa kafe tek qerpikët dhe me anë të furçës së faqeve aplikoni mbi mollëza pak pudër. Për faqet përdorni ngjyrë pjeshke dhe mbi buzë shkëlqyes.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s