Top 10 vendet antike në botë

Bota që ne jetojmë është e mbushur me surpriza të këndshme. Jane ato te cilat natyra ja ka dhuruar njeriut por jane edhe ato te cilat njeriu i ka ndertuar me mjeshteri si nje menyre per te provuar talentin qe i ka dhuruar Zoti. Keto struktura te bukura antike kane qene shenuar si mrekulli te botes. Ja lista e 10 vendeve me mbreselenese per tu vizituar:

1.Teotihuacan

1 teotihuacan kuriozitete enigma 300x199 Top 10 vendet antike në botë

Ne vend te pare eshte Teotihuacan, ne Gjirin e Meksikes. Ka nje kompleks piramidash dhe mendohet se dikur kishte mbi 100.000 banore

2.Tempuli Karnak

2 tempulli karnak kuriozitete enigma 300x208 Top 10 vendet antike në botë

Ne vend te dyte eshte tempulli i cili gjendet prane Luxor, Egjypt. Ndertimi eshte i mahnitshem dhe ka qene nje shembull per arkitekturen moderne

3. Tempulli Bagan dhe Pagoda

3 tempulli bagan kuriozitete enigma 300x164 Top 10 vendet antike në botë

Ndodhet ne Burma dhe mendohet se dikur ka qene qendra e nje qyteti madhor. Shteti i Burma refuzon qe kjo te jete pjese e trashegimise boterore

4. Angkor Wat

4 Angkor Wat kurioztete enigma 300x225 Top 10 vendet antike në botë

Ne vend te katert eshte Angkor Wat, Kamboxhia dhe megjithese e braktisur eshte serisht pjese e besimit te Kamboxhianeve

5. Qyteti i Ndaluar

4 qyteti i ndaluar kuriozitete enigma 300x157 Top 10 vendet antike në botë

Ndodhet ne Bejing, Kine, dhe eshte me e frekuentueshmja nga gjithe turistet qe shkojne aty

6. Bali

6 bali kuriozitete enigma 300x226 Top 10 vendet antike në botë

Eshte pjese e rendesishme e kultures Indoneziane. Pervec tempujve antik vendi ka peisazhe te mahnitshme natyrore

7. Machu Pichu

7 machu picchu peru kuriozitete enigma 300x199 Top 10 vendet antike në botë

E ndertuar nga fiset Inca ne Peru, ky vend antik eshte gjithashtu nje nga me te preferuarit per turistat

8. Taj Mahal

8 taj mahal indi kuriozitete enigma 300x187 Top 10 vendet antike në botë

Taj Mahal u ndertua si simbol i dashurise se perjetshme nga perandori Emperor Shah Jahan Taj Mahal per gruan e tij

9. Muri i Madh Kinez

9 muri i madh kinez kuriozitete enigma 300x174 Top 10 vendet antike në botë

Ne vend te 9-te eshte kjo strukture e cila eshte gjithashtu e vetmja ne bote qe mund te dallohet nga Hena

10. Piramidat e Gizez

10 piramidat e gizes kuriozitete enigma 300x224 Top 10 vendet antike në botë

Ne vend te 10-te por jo me pak e rendesishmja jane Piramidat e famshme te Gizes ne Kairo, Egjypt te cilat terheqin miliona vizitore cdo vit

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s