Top 10 vendet antike në botë

Bota që ne jetojmë është e mbushur me surpriza të këndshme. Jane ato te cilat natyra ja ka dhuruar njeriut por jane edhe ato te cilat njeriu i ka ndertuar me mjeshteri si nje menyre per te provuar talentin qe i ka dhuruar Zoti. Keto struktura te bukura antike kane qene shenuar si mrekulli te botes. Ja lista e 10 vendeve me mbreselenese per tu vizituar:

1.Teotihuacan

1 teotihuacan kuriozitete enigma 300x199 Top 10 vendet antike në botë

Ne vend te pare eshte Teotihuacan, ne Gjirin e Meksikes. Ka nje kompleks piramidash dhe mendohet se dikur kishte mbi 100.000 banore

2.Tempuli Karnak

2 tempulli karnak kuriozitete enigma 300x208 Top 10 vendet antike në botë

Ne vend te dyte eshte tempulli i cili gjendet prane Luxor, Egjypt. Ndertimi eshte i mahnitshem dhe ka qene nje shembull per arkitekturen moderne

3. Tempulli Bagan dhe Pagoda

3 tempulli bagan kuriozitete enigma 300x164 Top 10 vendet antike në botë

Ndodhet ne Burma dhe mendohet se dikur ka qene qendra e nje qyteti madhor. Shteti i Burma refuzon qe kjo te jete pjese e trashegimise boterore

4. Angkor Wat

4 Angkor Wat kurioztete enigma 300x225 Top 10 vendet antike në botë

Ne vend te katert eshte Angkor Wat, Kamboxhia dhe megjithese e braktisur eshte serisht pjese e besimit te Kamboxhianeve

5. Qyteti i Ndaluar

4 qyteti i ndaluar kuriozitete enigma 300x157 Top 10 vendet antike në botë

Ndodhet ne Bejing, Kine, dhe eshte me e frekuentueshmja nga gjithe turistet qe shkojne aty

6. Bali

6 bali kuriozitete enigma 300x226 Top 10 vendet antike në botë

Eshte pjese e rendesishme e kultures Indoneziane. Pervec tempujve antik vendi ka peisazhe te mahnitshme natyrore

7. Machu Pichu

7 machu picchu peru kuriozitete enigma 300x199 Top 10 vendet antike në botë

E ndertuar nga fiset Inca ne Peru, ky vend antik eshte gjithashtu nje nga me te preferuarit per turistat

8. Taj Mahal

8 taj mahal indi kuriozitete enigma 300x187 Top 10 vendet antike në botë

Taj Mahal u ndertua si simbol i dashurise se perjetshme nga perandori Emperor Shah Jahan Taj Mahal per gruan e tij

9. Muri i Madh Kinez

9 muri i madh kinez kuriozitete enigma 300x174 Top 10 vendet antike në botë

Ne vend te 9-te eshte kjo strukture e cila eshte gjithashtu e vetmja ne bote qe mund te dallohet nga Hena

10. Piramidat e Gizez

10 piramidat e gizes kuriozitete enigma 300x224 Top 10 vendet antike në botë

Ne vend te 10-te por jo me pak e rendesishmja jane Piramidat e famshme te Gizes ne Kairo, Egjypt te cilat terheqin miliona vizitore cdo vit

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s