10 qytetet me te vizituara ne bote

10 qytetet me te vizituara ne bote  :

10. Gjendet ne derdhje te lumit Yangtze, Shangai ka 6.7 milion vizitore cdo vit.

9. Hong Kong eshte nje qender e madhe financiare boterore, gje qe e ndihmon ate te terheqe 7 milion vizitore cdo vit.

8. Stambolli, sheh 7.5 milion turiste ne vit. Ai keshtu renditet ne vendin e tete ne bote, por ne te tretin ne Europe.

7. Dubai eshte nje nga shtate emiratet e Emirateve te Bashkuara Arabe dhe sigurisht nje nga vendet me arkitekturen me magjepsese ne bote. Me 7.6 milion vizitore ne vit, ai renditet ne vendin e shtate.

6. New York ka 8.7 milion vizitore ne vit.

5. Kuala Lumpur, ndodhet ne Malejzi, ka 8.9 milion vizitore ne vit. Ky qytet eshte shtepia e kullave Petronas, te cilat ishin ndertesat me te larta ne bote gjate viteve 1998-2004.

4. Singapore ka 9.7 milion vizitore cdo vit.

3. Bangkok eshte kryeqyteti i Tajlandes dhe eshte qyteti me i vizituar ne Azi me 10.2 milion turiste ne vit.

2. Londra, ka 14 milion vizitore cdo vit.

1. Parisi ka 14.8 milion vizitore ne vit dhe mban vendin e pare.

Advertisements

Një mendim mbi “10 qytetet me te vizituara ne bote

 1. Hi Your current website loads up really slow in my opinion, I’m not sure who’s issue is that however facebook opens up fairly fast.

  Anyway, I appreciate you for putting up an incredibly excellent article.
  I assume this has become necessary to lots of
  individuals . This is definitely excellent what you have done
  and would like to check out a lot more articles from your website.
  I now have your site saved to my bookmarks to check blog you publish.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s